

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Length | 12 mm |
| Termination | Gull Wing |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Circuit Type | SPDT |
| Depth | 6.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Copper |
| Max Current Rating | 300 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Right Angle |
| Throw Configuration | SPDT |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 70 mΩ |
| Switch Function | On-Mom |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 10 kcycles |
| Actuator Material | Nylon |
| Contact Current Rating | 300 mA |
| Actuator Type | Standard |
| Schedule B | 8536509050 |
| Current Rating | 300 mA |
| Actuator Length | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Termination Style | Gull Wing Lead |
Stock: 263
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53282
Ext.Price$1.53282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53282 | $1.53282 |
| 10 | $1.29018 | $12.90180 |
| 25 | $1.19632 | $29.90800 |
| 50 | $1.12905 | $56.45250 |
| 100 | $1.06556 | $106.55600 |
| 300 | $0.99053 | $297.15900 |
| 500 | $0.92078 | $460.39000 |
| 1000 | $0.85595 | $855.95000 |
